24.03.2020 Projektant mody

Cele ogólne:

•  Podejmowanie samodzielnej aktywności poznawczej
  • doskonalenie sprawności manualnej;
  • wypowiadanie się na temat zawodu projektanta
  • usprawnianie małej motoryki podczas projektowania stroju

1). Kochane dzieci, przypomnijcie sobie wczorajszą piosenkę „Brazylijska samba”. Potraficie już ją zaśpiewać? Świetnie!!

Na dobry początek zabawcie się z mamą w zabawę ruchową „Słonko świeci-deszczyk pada”, jeśli nie macie żadnego instrumentu, możecie wziąć puszkę z grochem lub fasolą.

Znacie dobrze tę zabawę..dacie radę.:)

2)  A teraz poproście mamę, aby opowiedziała wam, co robi projektant mody.

Jest to zawód o charakterze artystycznym. Projektant mody tworzy kolekcje użytkowe lub artystyczne. Ponadto zajmuje się projektowaniem dodatków do odzieży. Projektant mody to nie tylko osoba projektująca stroje, to często także specjalista od krawiectwa i menedżer, który potrafi zorganizować pokaz. Odpowiada także za dobór tkanin, z których ma być wykonany jego projekt. Projektant mody bywa bardzo wąsko wyspecjalizowany: jeden specjalizuje się w projektowaniu płaszczy, inny w projektowaniu bielizny.

Odbiorcą zaprojektowanej odzieży są ludzie. Punktem odniesienia są tu ich potrzeby, zatem jest to w pewnym sensie także zawód o charakterze usługowym.

Aby wykonać swój projekt, projektant musi mieć pomysł, wyobrażenie, wizję. Dopiero potem przekuwa to w projekt (najczęściej odręczny rysunek), który następnie zostaje zrealizowany. Pracując w firmie odzieżowej projektant współpracuje z wieloma osobami, które pomagają wybrać projekty będące częścią kolekcji, a następnie je zrealizować.

Projektant współpracuje także z agencjami modelek, uczestniczy w przygotowaniu pokazów, katalogów kolekcji, dba o promowanie kolekcji. Ponadto dba o to, by jego pomysły były w zgodzie z panującymi na świecie trendami. W tym celu śledzi to, co dzieje się w świecie mody, zwłaszcza w takich miastach jak Mediolan, Nowy Jork, Paryż czy Londyn, które uchodzą za najważniejsze ośrodki mody.

Sam proces projektowania odbywa się zwykle w biurze, pracowni, ale niejednokrotnie także w domu. Nie oznacza to jednak, że praca projektanta jest ściśle związana tylko z jednym pomieszczeniem. Wręcz przeciwnie. Współpraca przy produkcji kolekcji czy przygotowaniu pokazu wiąże się z częstym przemieszczaniem. Niejednokrotnie w celu znalezienia odpowiedniej tkaniny odwiedza wielu producentów. Ponadto odwiedza targi Jest to zawód o charakterze artystycznym. Projektant mody tworzy kolekcje użytkowe lub artystyczne. Ponadto zajmuje się projektowaniem dodatków do odzieży. Projektant mody to nie tylko osoba projektująca stroje, to często także specjalista od krawiectwa i menedżer, który potrafi zorganizować pokaz. Odpowiada także za dobór tkanin, z których ma być wykonany jego projekt.

2Q==

Czy projektant powinien umieć rysować, wycinać? Otóż tak! Jak najbardziej.

Dlatego dziś zachęcamy was do wykonania pracy plastycznej, w której zaprojektujecie jakieś ciekawe ubrania. Do dzieła .Czego nam potrzeba?

• tak naprawdę to zależy od Waszej wyobraźni i tego co znajdziecie w Waszych domach,
  • a może komuś uda się stworzyć ekologiczny strój z tego, co znajdziecie w domu, a rodzice chcieli już wyrzucić, czyli korki, plastikowe worki ( ale musi być przy tym mama lub tata!)
  • mogą Wam się przydać: kredki, pastele, farby paski papieru, krepy, skrawki materiału,  , plastikowa butelka, nakrętki,   folia bąbelkowa, wstążeczki  , wełna, wata itp..

Niech to będzie dzieło, które zachwyci całą rodzinę. Może drzemie w Was talent projektanta?

Kto wie?! ;)

Niech będzie kolorowo i ciekawie!!!

A po pracy koniecznie poćwiczcie w domku. Ruch to zdrowie!!!

PS Drodzy Rodzice pamiętajcie, że powyższe propozycje są zupełnie dobrowolne i tylko dla chętnych, a najlepsze pomysły na zabawy mają Wasze Dzieci <3

Jednak jeśli wraz
z pociechami wykonujecie ćwiczenia, które Wam zamieszczamy dajcie nam znać, wysyłając mailowo zdjęcie pracy Waszych dzieci lub jak spędzacie z nimi czas. Umieścimy to w naszej galerii - za dotychczasowe maile serdecznie dziękujemy :-)

Prosimy o zdjęcia w poziomie
i małym formacie :)

Dobrego dnia Szaraczki!!!

Źyczymy zdrówka Waszym rodzinkom!

Nauczycielki z grupy szarej:

Ewa Pawłowska – Florczak

Perpetua Żuchowska