24.03.2020 Gdzie mieszkają krowa, koń, świnia, kura?

• poszerzanie wiedzy na temat zwierząt hodowlanych w gospodarstwie

• doskonalenie sprawności manualnych

1. „ Kogo mogę spotkać na wsi? - opowieść ruchowa

Jest ranek. Słońce powoli oświetla podwórko. Pierwszy na podwórku pojawia się kogut. Chodzi dumnie, wysoko, stawia nogi, rusza głową na boki, nagle głośno pieje: kukuryku! Kury z niezadowoleniem kręcą się na grządkach, później jedna za drugą wychodzą z kurnika, gdacząc: ko,ko,ko,ko... Na podwórku robi się coraz weselej. Nareszcie z domu wychodzi gospodarz, jest bardzo wcześnie, dlatego gospodarz przeciąga się i szeroko otwiera buzię, ziewając. Między jego nogami prześlizguje się szara kotka, na pewno pójdzie na pole szukać myszki.... Pora zadbać o swoje zwierzęta – myśli gospodarz i, mocno stawiając kroki, idzie w stronę stajni, bo tam czekają na niego dwa głodne konie. Gospodarz nalewa im wody i podaje widłami siano – gdy będzie cieplej, wyprowadzi je na dwór. Zadowolone konie wierzgają kopytami i drżą radośnie: iha, haha, iha haha. Teraz pora wyprowadzi krowy z obory. Gospodarz otwiera ciężkie drzwi. Wita się ze swoimi czterema krowami, przywiązuje im specjalny sznurek – postronek- i trzymając go, wyprowadza krowy z obory. Krowy idą powoli, zatrzymując się co chwilę mocno machają swoim ogonami, aby odgonić muchy. Są na miejscu – to ogrodzone pastwisko, tutaj krowy cały dzień będą żuły trawę. Gospodarz odwiązuje postronek, tutaj krowy są bezpieczne. Czas wrócić do domu – myśli gospodarz. Wraca, aby zjeść śniadanie. Tak zaczyna się kolejny dzień w gospodarstwie wiejskim.

2. „ Gdzie mieszkają krowa, koń, świnia, kura?” - próba odpowiedzi na pytanie na podstawie doświadczeń dzieci i bajki.

Link do bajki : https://www.youtube.com/watch?v=1PD3jNhefUA

3. „Makieta gospodarstwa wiejskiego” - praca plastyczno – techniczna

Potrzebne będą różnego rodzaju i wielkości pudełka, kolorowy papier, klej, nożyczki, plastelina, pisaki, kartka A3.

Dzieci oklejają kolorowym papierem pudełka i robią domki dla zwierząt: oborę, stajnie, kurnik itp. Zwierzątka mogą wykonać z plasteliny.

4.„ Zwierzątka” - ćwiczenia grafomotoryczne

Dziecko pisakiem lub kredką łączy kropeczki. Na maila prześlę kilka propozycji.

Miłej zabawy:)