31.03.2020 Siejemy rzeżuchę

Cele ogólne:

- budowanie wiedzy dzieci na temat cyklu rozwoju roślin

-  rozwijanie u dzieci umiejętności wnikliwej obserwacji przyrody

- wygniatanie, wałkowanie plasteliny, formułowanie z niej różne kształty

1) Moja uprawa – zasianie rzeżuchy

Zachęcamy abyście dzisiaj założyli swoje własne uprawy rzeżuchy.

Aby założyć swoją uprawę rzeżuchy potrzebujecie:

- plastikowy talerzyk,

- kawałek waty / może być gaza lub waciki kosmetyczne

- pół kubeczka wody

- nasiona rzeżuchy

Dziecko układa grubą warstwę waty lub płatków kosmetycznych na talerzu, następnie dziecko zasiewa równomiernie ziarenka na wacie, następnie podlewa wodą z kubeczka i ustawia swoją rzeżuchę na parapecie. Zachęcamy aby każdego dnia Dzieci podlewały, wąchały, oglądały - jednym słowem aby obserwowały zmiany jakie zachodzą, bo przecież Dzieci to najlepsi obserwatorzy :)

Możecie razem z rodzicami codziennie obserwować jakie zachodzą zmiany na waszym talerzyku :)

Zaobserwujecie, że z nasionek które sypaliście wyrastają małe korzonki, następnie zobaczycie zielone kiełki.

Dodatkowo zachęcamy Was Kochane Dzieci do rysowania codziennych zauważonych zmian we wzroście rzeżuchy np. w postaci wykonania książeczki (pamiętamy, że wielu z Was lubiło w czasie wolnym robić z kartek własne książeczki ze swoimi opowiadaniami). Jesteśmy bardzo ciekawe co uda Wam się zaobserwować :)

Link: https://www.youtube.com/watch?v=MfCoSQRMgfk

2) Wymarzony ogródek – zachęcamy do wykonania makiety Waszego wymarzonego ogródka z plasteliny wspólnie z rodzicami - ciekawe czy rodzice marzą o takim samym ogródku jak Wy Kochane Dzieci, sprawdźcie ;) Oczywiście już nie możemy się doczekać żeby obejrzeć zdjęcia Waszych pięknych "plastelinowych ogródków" :)

3) Po zabawie plasteliną przypomnijmy sobie - jak dokładnie myć ręce?

Link: https://www.youtube.com/watch?v=fxxx2myt_eI

4) Żabki - PDF

Wiemy, że nie wszyscy macie możliwość wydrukowania karty pracy, ale to nic nie szkodzi, bo jest to świetna okazja żeby troszeczkę pobawić się telefonem/ tabletem - przyjrzeć się i policzyć ile jest małych, średnich i dużych żabek a na koniec zastanówcie się których żabek jest najwięcej :) Oczywiście czekamy na Wasze zdjęcia lub mailowe odpowiedzi :)

5) Na koniec trochę ruchu - wykonajcie Kochane Dzieci 9 pajacyków i 6 podskoków na lewej nodze licząc przy tym na głos :)