02.04.2020 r. Jakie maszyny pomagają rolnikowi?

• Rozwój wyobraźni w zabawach konstrukcyjnych.
  • Kształtowanie umiejętności współpracy.
  • Kształtowanie umiejętności wypowiadania się nt. pracy rolnika.

1. " Jakie maszyny pomagają rolnikowi? "

Rozmowa na temat pracy rolnika na podstawie doświadczeń dzieci i filmu:

link: https://www.youtube.com/watch?v=FNvZVvk0eZE.

• Kombajn zbożowy- jest maszyną, która ścina zboże, młóci je ( czyli oddziela ziarno od kłosów). Na polu kombajn zostawia słomę, a ziarna zbóż zbiera i przesypuje do zbiornika przygotowanego przez rolnika.
  • Silos – to zbiornik do przechowywania ziarna, jednak zanim ono tam trafi, musi być bardzo dokładnie wysuszone, bo inaczej szybko spleśnieje.
  • Traktor – jest maszyną wielofunkcyjną. Po podłączeniu do niego innych urządzeń można go wykorzystywać przy różnych pracach.
  • Prasa belująca- służy do zbierania siana z pola i zwijania go w bele.
  • Pług – narzędzie do przekopywania ziemi po zimie, ab nie była zbyt twarda. Pług przygotowuje ją tak, aby można było  w niej zasiać nowe nasiona.
  • Siewnik- maszyna do rozsiewania ziarna po polu.

2. Zbudowanie traktora z klocków.

Zachęcamy dzieci do konstruowania z dostępnych w domu klocków maszyn rolniczych. Może to być np.traktor. Z przyjemnością zobaczymy Wasze wytwory ;)

3. „Co zrobić, by sól była miałka?”

Rozdrabnianie soli za pomocą moździerza kuchennego. Zadaniem dzieci jest obserwacja procesu mielenia soli. Mogą dzieci samodzielnie podjąć próbę kruszenia kryształków soli kamiennej  za pomocą moździerza. Powodzenia ;)