03.04.2020r. Cały rok na wsi

Cele:

  • Kształtowanie u dzieci świadomości cykliczności w przyrodzie – pory roku.
  • Zaznajamianie dzieci z  różnym rodzajem prac w gospodarstwie w odniesieniu do pory roku.
  • Rozwój umiejętności matematycznych.

     1.Kolory pór roku” – zabawa dydaktyczna z rymowanką.

Na stole/podłodze kładziemy 4 kolorowe kartki - zieloną, żółtą, czerwoną, biała. Jeśli nie mamy kolorowych kartek, mogą to być jakieś rzeczy w tych kolorach. Każdy kolor symbolizuje inną porę roku.

Zielony- wiosna, żółty- lato, czerwony- jesień, biały-zima. Podczas recytowania rymowanki zatrzymujemy się przy odpowiednich kolorach. Następnie podnosimy tylko kolorowe kartki/przedmioty, a dziecko samo powtarza rymowankę.

 

Zieloną łąką idzie wiosna, jest kolorowa i radosna.

Żółte słońce mocno świeci, to jest lato, drogie dzieci.

Czerwień liści dookoła, to już jesień do nas woła.

Biało, biało, coraz bielej, to dzięki zimie jest weselej.

 

        2. „Mam dużo pracy!” – rozmowa na temat pracy rolnika w każdej z  pór roku na podstawie ilustracji ( ilustracje na dole strony pochodzą z Internetu ) i przeczytanych fragmentów tekstu.

Czytamy tekst dotyczący pracy na wsi w poszczególnych porach roku. Dziecko próbuje ilustrować ruchem usłyszany tekst.

Jesień

Dni robią się coraz krótsze i należy spieszyć się, by ze wszystkim zdążyć. Trzeba zwieźć ostatnie zbiory, zebrać owoce i zaorać pola. Jesień to czas zbiorów ziemniaków, buraków, a także czas zbiorów jabłek i gruszek w sadzie. W warzywniku gospodyni ścina kapustę i wyrywa marchewki. Wkrótce rolnik zaorze pole i zasieje nowe zboże.

Zima

Jest zimno i dni są krótkie. Przyroda odpoczywa. Zwierzęta musza być trzymane w ciepłych pomieszczeniach. Rolnik przycina gałęzie drzew i rąbie drwa na opał. Potem suszy je i składuje. Jest mróz i na łąkach nie ma już trawy. Krowy zostają w oborze, a rolnik karmi je sianem.

Wiosna

Trawa już się zieleni i zwierzęta wychodzą na łąkę . Zboża posiane jesienią już wzeszły i potrzebują składników odżywczych, dlatego rolnik rozsypuje na polu nawóz. Wiosna to czas narodzin. W gospodarstwie rodzą się: kurczęta, cielęta i źrebięta.

Lato

Lato na wsi to czas żniw , czyli ścinania i zbierania zboża, sianokosów i wielu innych prac. Sąsiedzi pomagają sobie nawzajem. Gospodyni w warzywniku zbiera pomidory, fasolkę i sałatę. Zrywa się część najmniejszych jabłek, aby pozostałe były dorodniejsze,

       3. Zabawy matematyczne – przeliczanie w zakresie 6. 

Poniżej zamieszczamy 2 przykładowe karty pracy dla dziecka ( karty pochodzą z Internetu ). Należy pokolorować przedmioty zgodnie z podaną liczbą ( to może niezbędna być pomoc osoby dorosłej ,ale liczymy na współpracę ). 

       4. Wieś – praca z książką str.19 , 20 – rozwijanie percepcji wzrokowej i słuchowej

 

 

  • zima
  • wiosna
  • lato
  • jesień
  • 4 pory roku