03.04.2020 Zioła - zakładamy hodowlę

• różnicowanie wysokości dźwięków

• poszerzanie wrażeń zmysłowych dzieci, zachęcanie do wypowiadania się na temat swoich wrażeń

• tworzenie kompozycji z różnorodnych nasion

1.„Wysoko – nisko” - zabawa ruchowa rytmiczna.

Dzieci maszerują w dowolnym kierunku, na wysokie dźwięki w muzyce biegają na paluszkach z wysoko uniesionymi rączkami, na niskie dźwięki – chodzą i tupią, ręce opuszczone wzdłuż tułowia.

Link do pokładu muzycznego: https://www.youtube.com/watch?v=E5PsRoi8oKI

2.„ Co pachnie w kuchni” - zabawa badawcza

Jeśli drodzy rodzice posiadacie w domu zioła tj. bazylia, pietruszka, szczypiorek, estragon itp. możecie pokazać je dziecku, omówić wygląd tych ziół z uwzględnieniem różnic i podobieństw.

Dzieci dotykają je, wąchają, opowiadają o swoich wrażeniach. Można też na podstawie ilustracji.

Pytania:

Do czego wykorzystywane są te rośliny?

Jak nazywają się poszczególne rośliny?

Jak nazwiemy wszystkie razem?

17381089-odmiana-sweet.jpeg6Rthl6Ic7AzaXzQvf_qwnZnJa8Zhbck36PmwOv3Sa2CTa56BI1unFle8zEE_IfjBlFXZDoWqcM2d1RocteqlttQAbzsIKCWDz6fm2RKxCN91qgp-0w2aqLHeKE5lcrLjsxfVPzPMS-RLf-0MDFtr6EOpopFZ-dVI8bN_gg

szczypiorek-696x451.jpgEstragon-trocknen.jpg

3. Zioła w kuchni- uprawa ziół w domu i w ogrodzie. Jak wysiać własne zioła?

Dzieci oglądają 2 minuty tego filmu.

Link: https://www.youtube.com/watch?v=uFoJ3dqw5jU

4.„ Nasiona do dołka” - zabawa ruchowa z elementem wyprostu.

Dzieci celują piłką, kulką gazety lub innym przedmiotem do np. pojemnika, miski, kartonu.

5.”Obrazek z nasion” - zabawa plastyczna

Potrzebne będą różnorodne nasiona: np. grochu, fasola, kasza, pestki słonecznika, dyni, pietruszka, ( to co posiadamy w domu) itp.,oraz kartka lub pokrywka od pudełka po margarynie.

Dzieci układają na kartce lub pokrywce obrazek, kompozycję według własnego pomysłu wykorzystując nasiona.

6.Karty pracy – pokoloruj najniższe drzewo, największego motyla, najwyższy dom, najdłuższą dżdżownicę i największego ślimaka.

Miłej zabawy:)

Pozdrawiam, miłego weekendu :)