09.04.2020 Świąteczny stół

Cele:
porządkowanie wiedzy na temat tradycji obchodzenia Wielkanocy,
- utrwalenie nazw potraw wielkanocnych.

1. „Stół wielkanocny” –  Za wprowadzenie do tematu, nich posłuży nam wiersz „Wielkanocny stół”. Pokażmy dziecku zdjęcie stołu nakrytego do wielkanocnego śniadania, dziecko ma za zadanie podać nazwy potraw widocznych na zdjęciach: babka, mazurek, jajka, biała kiełbasa, szynka. Możemy dodatkowo przygotować napisy nazw poszczególnych potraw i przeczytać je z dzieckiem, następnie dopasować do obrazka.

 

Wielkanocny stół, Ewa Skarżyńska

Nasz stół wielkanocny
haftowany w kwiaty.
W borówkowej zieleni
listeczków skrzydlatych,
lukrowana baba
rozpycha się na nim,
a przy babie –
mazurek w owoce przybrany.
Palmy pachną jak łąka
w samym środku lata.
Siada mama przy stole,
A przy mamie tata.
I my.
Wiosna na nas
zza firanek zerka,
a pstrokate pisanki
chcą tańczyć oberka.
Wpuśćmy wiosnę,
Niech słońcem
zabłyśnie nad stołem
w wielkanocne świętowanie
jak wiosna wesołe!

 

2. Wykonanie karty pracy str. 36 a. (Z załączniku propozycja dla dzieci, które nie mają kart pracy lub chcą wykonać dodatkowe zadanie)

3. „Wielkanocne kwiaty” –zabawa polegająca na rozpoznawaniu i podawaniu nazw wiosennych kwiatów. Zadajemy dziecku pytania: Co oprócz potraw może się znaleźć na świątecznym stole? Jakie kwiaty kojarzą się dzieciom z Wielkanocą? Następnie pokazujemy dzieciom zdjęcia hiacyntów, gwiazdy betlejemskiej (poinsecje), krokusa, tulipanów, chryzantem, maków, narcyzów, forsycji. Dzieci wybierają spośród nich kwiaty kojarzące się z Wielkanocą i mówią, z czym im się kojarzą pozostałe kwiaty.

4. "Zając"- zabawa ilustracyjna do piosenki : https://www.youtube.com/watch?v=wHBttUjMPHc (Tekst w zakładce "Teksty"). Spróbujcie też zaśpiewać piosenkę :)