14.04.2020 Jak powstaje papier

Cele ogólne:

- rozbudzanie ciekawości badawczej,

- sprawdzanie różnych faktur papieru

 

1. Rozwiązanie zagadki przez dzieci i wysłuchanie wiersza „Raz na sośnie siadła pliszka”  –W. Ścisłowskiego. Swobodne wypowiedzi dzieci na temat tego, co nam daje las.

 

Są tam duże drzewa

oraz grzybki małe.

Co to jest za miejsce?

Wiecie doskonale. (las)

 

„Raz na sośnie siadła pliszka „

Raz na sośnie siadła pliszka-

No i co wynika z tego?

Drgnęła gałąź – spadła szyszka

No i co w tym ciekawego?

Szyszka była już dojrzała-

No i co wynika z tego?

Więc nasiona wyleciały.

No i co w tym ciekawego?

Z nasion drzewka tam wyrosły-

No i co wynika z tego?

Cóż, po latach ścięto sosny.

No i co w tym ciekawego?

Z drewna papier wnet zrobiono –

No i co wynika z tego?

Dziś jest książki Twojej stroną-

Dziękuj pliszce (drzewom) mój kolego!

 

Dzieci odpowiadają na pytania:

- Z czego wyrosły drzewa?

- W co zamieniło się drzewo?

 

2. Oglądanie przez dzieci zdjęć i filmiku związanego z produkcją papieru. Następnie dzieci oglądają, dotykają różne rodzaje papieru ( np. ulotki, książki, tektura). Dzieci opowiadają swoimi słowami jaki może być papier (miękki, gładki itp.)

https://papierowydizajn.pl/mamo-skad-sie-bierze-papier/

3. Zabawy rozwijające sprawność fizyczną.

Spacer po linie- dzieci idą po wyznaczonej linie np. ze sznurka próbując z niej nie spaść, skok przez linę – dzieci na hasło „Hop” skaczą przez linę, linę umieszczamy na pewnej wysokości – zadaniem dzieci jest przeczołganie się pod liną.

4. Luneta – praca plastyczno- techniczna.  Rolkę po ręczniku kuchennym dzieci ozdabiają w dowolny sposób farbami, kredkami, kolorowymi kartkami itd.

5. A może chcesz się przekonać, jak powstaje papier? Jeśli tylko macie ochotę zachęcamy  Was do przeprowadzenia doświadczenia wspólnie z rodzeństwem i rodzicami.

Zadaniem dzieci jest porwanie papieru na drobne kawałki (stare gazety, kartki, bibuła itd.) Następnie dzieci wkładają podarty papier do wiaderka i zalewają wodą. Tu trzeba chwilkę zaczekać aż kawałki papieru się  rozmiękną Namoczony papier trzeba rozdrobnić mikserem do gęstej papki (tu potrzebna jest pomoc rodzica). Papkę wlewamy na sito tak, aby siatka została równomiernie pokryta cienką warstwą. Rodzic przyciska papkę kawałkiem tektury i odwraca przenosząc włókna papieru na tekturę. Papierową masę przykrywa drugim kawałkiem tektury i z pomocą wałka  wyciska z niej wodę. Tak przygotowany papier należy pozostawić do wyschnięcia :)