06.05.2020 Robimy instrumenty !

Cele ogólne:
- rozwijanie kreatywności dzieci podczas tworzenia własnych instrumentów muzycznych z codziennych przedmiotów
- dziecko potrafi przeliczać wysłuchane dźwięki

1) Robimy instrumenty –  wykonanie gitary z pudełka po chusteczkach higienicznych lub bębenka z puszki lub Waszego ulubionego instrumentu według Waszego pomysłu:)  Przykładowe zdjęcia instrumentów umieszczamy poniżej.

2) Zgadnij gdzie jesteśmy? – zabawa słuchowa. Spróbuj na podstawie odgłosów  rozpoznać z jakich miejsc one pochodzą ?

3) Zajęcia o emocjach – euforia, podekscytowanie związane z przeżywaniem muzyki. Muzyka to coś wspaniałego – słuchanie wierszyka i rozmowa na jego temat.
Historyjka obrazkowa - załącznik PDF.

Muzyka to coś wspaniałego - Dominika Niemiec
Dźwięki płyną bardzo leciutko
niby frunące ptaszki na wietrze,
ciekawi was, czego słucham?
Właśnie przysłuchuję się orkiestrze.
W tle brzmią grube trąby.
Słychać skrzypce, dzwonki i flety.
Mam na twarzy coraz większe wypieki.
Teraz partię solową mają klarnety.
Orkiestra gra coraz głośniej,
czuję się podekscytowana.
Dźwięków jest wokół mnie coraz więcej,
chciałabym umieć tak grać sama.
Bo świat nut jest zaczarowany,
muzyka to coś wspaniałego.
Może wzruszać, albo zachwycać,
wzbudzić euforię w sercu każdego.

Rodzic może porozmawiać z dzieckiem na temat wiersza:
Jak myślisz, gdzie była dziewczynka? Czego słuchała? Jakie instrumenty grały w orkiestrze? Jak czuła się dziewczynka, słuchając muzyki? Jakie emocje może wywoływać muzyka?
Dziecko układa historyjkę obrazkową pasującą do treści wiersza i opowiada, co się po kolei wydarzyło - PDF.

4) Plusk-Plusk – zabawa dydaktyczna, kształtowanie umiejętności przeliczania słyszanych dźwięków.
Dziecko siedzi przy stole lub na dywanie, na środku stoi miska z wodą, a obok niej dziesięć np. wybranych zabawek/ figurek. Dziecko odwraca się tyłem, Rodzic wrzuca do wody po kolei trzy zabawki/figurki. Rodzic pyta dziecka: Ile zabawek/figurek jest teraz w misce? Pokaż tyle palców. Zabawa trwa do momentu, aż Rodzic wrzuci każdą ilość zabawek/figurek – od 1 do 10.

Przypominamy o częstym i dokładnym myciu rączek - link

#zostańwdomu
Ściskamy Was Kochane Dzieci! :)

Historyjka obrazkowa