08.05.2020 Jak poradzę sobie z hałasem ?

Cele ogólne:
- kształtowanie u dzieci postaw prozdrowotnych
- budowanie wiedzy dzieci na temat budowy aparatu słuchowego człowieka

1) Zmysł słuchu - posłuchaj ważnych informacji.

2) „Jak poradzę sobie z hałasem?” – rozmowa na temat tego, jak należy dbać o swoje uszy na podstawie doświadczeń dzieci, zabawy dydaktycznej i pracy w książce str.36.
„Co to za dźwięk?” – zabawa dydaktyczna.
Dziecko siedzi z zamkniętymi oczami przed Rodzicem. Rodzic prezentuje różne odgłosy, zadaniem dziecka jest odgadnąć, co to za dźwięk: zatrzaskiwanie drzwi, stawianie kubka na stole, szeleszczenie pogiętą kartką papieru, gwizdanie na gwizdku lub bez, głośne tupanie, przewracanie stron w książce, przelewanie wody z kubka do kubka, przesypywanie klocków. Rodzic po skończonej zabawie może zapytać dziecko: Które z tych odgłosów były przyjemne? Które były nieprzyjemne? Jak myślisz dlaczego? Dlaczego jedne dźwięki są dla nas przyjemne, a inne nie? Od czego to zależy? Rodzic  może opowiedzieć dziecku o szkodliwości hałasu dla naszego zdrowia.

3) „Po cichutku” – zabawy ruchowe.
„Rozpoznajemy kroki swoich domowników” – dziecko zamyka oczy, a w tym czasie ktoś z domowników chodzi po pokoju (mama, tata, siostra, brat). Gdy kroki ucichną dziecko otwiera oczy i odgaduje kto to mógł być.
„Dzień dobry!” – dziecko zamyka oczy, a w tym czasie ktoś z domowników (mama, tata, siostra, brat) mówi: Dzień dobry. Dziecko próbuje zgadnąć, kto je przywitał.

4) „Ucho – dzięki niemu słyszę” – wykonanie modelu ucha z plasteliny - czekamy na zdjęciach Waszych "plastelinowych uszu" :)

5) Zajęcia rozwijające aparat mowy – wymawianie łamańców językowych głośno i cicho.
Rodzic zachęca dziecko do wyrazistego wymawiania łamańców językowych:
- Kra krę mija,
- Lis ma norę,
- Stół z powyłamywanymi nogami,
- Król Karol kupił królowej Karolinie korale koloru koralowego,
- Ząb – zupa zębowa, dąb – zupa dębowa.

Przypominamy o częstym i dokładnym myciu rączek - link

#zostańwdomu
Życzymy Wam pięknego weekendu! :*