12.05.2020 Co zrobić, gdy chce mi się płakać ?

Cele ogólne:
- kształtowanie umiejętności radzenia sobie z emocjami w sposób społecznie akceptowalny
- kształtowanie poczucia rytmu, wyobraźni muzycznej i ekspresji ruchowej
- doskonalenie umiejętności manualnych

1) Piosenka o beksie – nauka słów refrenu piosenki. Link.

Ref.: Beksa to jest taka dama,
         co bez przerwy robi dramat.
         Zawsze nie tak, zawsze źle.
         Beksa ciągle mówi be.
         Beksa to jest taka pani,
         co się nie uśmiechnie za nic.
         Nie ma mowy, nie ma nie.
         Beksa ciągle mówi be.

2) „Deszczowy kij”– wykonanie instrumentu z rolki po ręcznikach papierowych i z różnymi nasionami lub kaszami.
Dziecko wykonuje instrument z rolki po ręcznikach papierowych lub po rolce papieru. Należy zakleić dno rolki kwadratowym kawałkiem papieru, posmarowanym klejem. Rodzic przygotowuje miseczki z różnymi nasionami lub kaszami. Dziecko, chwytem pęsetkowym (palec wskazujący i kciuk) przekłada nasiona do wnętrza tuby. Należy zakleić otwór tuby drugim kwadratowym kawałkiem papieru. Mocno ściskamy miejsca sklejenia, aby papier dobrze przywarł do tuby. Całość można owinąć folią aluminiową, krepą lub przyozdobić według swojego pomysłu. Spróbujcie poruszać swoim instrumentem - ciekawe co Wam przypomina ten dźwięk?? :)

3) Gra na instrumencie – dziecko gra na wcześniej zrobionym instrumencie "deszczowy kij" do piosenki o beksie.

4) „Co zrobić, gdy chce mi się płakać ?” – formułowanie odpowiedzi na pytanie na podstawie doświadczeń dzieci oraz słów piosenki Piosenka o beksie.
Rodzic może porozmawiać z dziećmi na temat płaczu i zadać pytania:
Z jakiego powodu czasem płaczesz? Co robią wtedy rodzice, rodzeństwo, babcia, dziadek? Czy radzisz sobie z płaczem? Kiedy przestajesz płakać? Co lub kto Ci w tym pomaga? Czy płacz jest nam czasem trochę potrzebny? Kiedy? Dlaczego? Jak się nazywa osoba, która bardzo często płacze bez powodu? Jak my możemy pomóc takiej osobie?
Rodzic może zapytać o drugą zwrotkę piosenki: Piosenka o beksie.
Jaką radę daje beksie piosenka? (żeby się uśmiechała). Ta rada jest dobra dla każdego, aby odzyskać dobry humor.

5) „Rozśmieszamy płaczącego” – wykonywanie rozweselających okularów (przykładowe propozycje umieszczamy w zdjęciu).
Najpierw rysujemy na bloku technicznym szablon okularów, następnie wycinamy szablon a na końcu ozdabiamy według własnego wesołego pomysłu. Dziecko ubiera przyozdobione rozweselające okulary i robi śmieszne miny.

Przypominamy o częstym i dokładnym myciu rączek - link.

#zostańwdomu
Coraz bardziej za Wami tęsknimy