Łamańce językowe dla dzieci.

Dla tych co lubią wyzwania i chcą spędzić pożytecznie czas ze swoimi pociechami proponuję zabawę słowną: "Wytrawny Mówca". Na początku należy przygotować się, czyli zrobić krótką rozgrzewkę narządów artykulacyjnych. Potem wspólnie wybrać kilka zamieszczonych poniżej tekstów, potrenować ich trudną wymowę i ostatecznie wziąć udział w konkurencji. Kto jak najwyraźniej i jak najszybciej wypowie trudne łamańce językowe ten otrzymuje tytuł "Wytrawnego Mówcy". Można wcześniej przygotować dyplom lub medal dla zwycięzcy.

Rozgrzewka (5 minut): kilkakrotny, głęboki wdech i wydech nosem, kląskanie, parskanie, nadymanie policzków, przeżuwanie, wielokrotne wymawianie: i-u, e-o-u, a-u, mła, młe, mły, mło, aka, eke, oko, yky, agga, oggo, egge, uggu, yggy, s-sz, c-cz, z-ż, dz-dż, stka, stke,stko, stku.

Baba bada baobaby. Baba dba o oba baobaby.
Boa ma omamy, a emu nie ma.
Bo w naturze perzu leży, by się jak najszerzej szerzył.
Czy się Czesi cieszą, gdy się Czesio czesze?
Czy poczciwy poczmistrz z Tczewa często tańczy czaczę?
Czy tata czyta cytaty z Tacyta? Tata to czyta cytaty z Tacyta.
Czarna krowa w kropki bordo gryzła trawę kręcąc mordą Kręcąc mordą i rogami gryzła trawę wraz z jaskrami. /Joanna Kulmowa/
Czarny dzięcioł z chęcią pień ciął. /Małgorzata Strzałkowska/
Czy rak trzyma w szczypcach strzęp szczawiu, czy trzy części trzciny?
Cesarz czesał włosy cesarzowej, cesarzowa czesała włosy cesarza.
Gdy Pomorze nie pomoże, to pomoże może morze, a gdy morze nie pomoże to pomoże może Gdańsk.
Grzegorz Brzęczyszczykiewicz. Chrząszczyżewoszczyce, powiat Łękołody. I cóż, że ze Szwecji? I cóż, że ze Swarzędza? I cóż, że cesarz ze Szwecji?
Leży Jerzy na wieży i nie wierzy, że na wieży jest sto jeży i pięćdziesiąt jeżozwierzy.
Jeszcze deszcze chłoszczą leszcze, jeszcze leszcze pieszczą kleszcze!
Król Karol kupił królowej Karolinie korale koloru koralowego.
Król królowej tarantulę włożył czule pod koszulę!
Na peronie w Poroninie pchła pląsała po pianinie. Przytupnęła, podskoczyła i pianino przewróciła.
Nie pieprz, Pietrze, pieprzem wieprza, wtedy szynka będzie lepsza. Właśnie po to wieprza pieprzę, żeby mięso było lepsze. /Jan Brzechwa/
Pod kaloryferem leży wyrewolwerowany rewolwerowiec.
Spadł bąk na strąk, a strąk na pąk. Pękł pąk, pękł strąk, a bąk się zląkł.
Suchą szosą Sasza szedł do Szwecji.
Suchą szosą szła szczypawka susząc sobie szczypce.
Szły pchły koło wody, pchła pchłę pchła do wody. I ta pchła płakała, że ją tamta pchła popchała.
Wróbelek Walerek miał mały werbelek, werbelek Walerka miał mały felerek,felerek werbelka naprawił Walerek, Walerek wróbelek na werbelku swym grał.
Mała muszka spod Łopuszki chciała mieć różowe nóżki, różdżką nóżki czarowała, lecz wciąż nóżki czarne miała.Po cóż czary, moja muszko? Ruszże móżdżkiem, a nie różdżką! Wyrzuć wreszcie różdżkę wróżki i unurzaj w różu nóżki! /Małgorzata Strzałkowska/
Raz w szuwarach się zaszywszy w jednym szyku wyszły trzy wszy.Po chwili się rozmnożywszy ruch w szuwarach stał się żywszy.
Czesał czyżyk czarny koczek, czyszcząc w koczku każdy loczek. Po czym przykrył koczek toczkiem, lecz część loczków wyszła boczkiem. /Małgorzata Strzałkowska/
Kurkiem kranu kręci kruk, kroplą tranu brudząc bruk, a przy kranie, robiąc pranie, królik gra na fortepianie. /Katarzyna Grochola/
Chrząszcz brzmi w trzcinie w Szczebrzeszynie, W szczękach chrząszcza trzeszczy miąższ. Czcza szczypawka czka w Szczecinie, Chrząszcza szczudłem przechrzcił wąż. Strząsa skrzydła z dżdżu, A trzmiel w puszczy, tuż przy Pszczynie, Straszny wszczyna szum. /Czesław Kruszewski/
Było sobie trzech Japońców: Jachce, Jachce Drachce, Jachce Drachce Drachcedroni.
Były sobie trzy Japonki: Cepka, Cepka Drepka, Cepka Drepka Rompomponi.
Poznali się: Jachce z Cepką, Jachce Drachce z Cepką Drepką, Jachce Drachce Drachcedroni z Cepką Drepką Rompomponi.
Pokochali i pobrali się: Jachce z Cepką, Jachce Drachce z Cepką Drepką, Jachce Drachce Drachcedroni z Cepką Drepką Rompomponi.
Mieli dzieci: Jachce z Cepką mieli Szacha, Jachce Drachce z Cepką Drepką mieli Szacha Szarszaracha, Jachce Drachce Drachcedroni z Cepką Drepką Rompomponi mieli Szacha Szarszaracha Fudżi Fajkę. Kto powtórzy całą bajkę?

logopeda Agnieszka Białek