16.04.2020 r. Czy to się jeszcze przyda ?

Cele:

  • Rozwijanie poczucia odpowiedzialności za czystość Ziemi
  • Doskonalenie umiejętności manualnych
  • Rozwijanie umiejętności czytania instrukcji obrazkowej

 

1. „Czy to się jeszcze przyda?” 

  • Polecamy , aby wspólnie z dzieckiem obejrzeć bajkę proekologiczną dotyczącą segregacji śmieci :
  • https://www.youtube.com/watch?v=RV5IBJGAypY
  • Po obejrzeniu bajki zachęcamy do rozmowy nt. treści bajki. Można zadać dzieciom pytania : dlaczego śmietnik źle się czuł? Jak można pomóc śmietnikowi ? Jakie kolory mają pojemniki do segregacji śmieci ? Co to jest segregacja ? Co to jest recykling? Wiecie jak wygląda znaczek recyklingu?? ( na dole strony jest umieszczona podpowiedź-plik pochodzi z Internetu ) . Może zabawicie się w detektywów i poszukacie w domu takiego znaczka?? Miłego szukania :) 

 

2. „Gdzie z tym śmieciem?”– zabawa dydaktyczna

Znajdujemy w domu różnego rodzaju „śmieci”, które nadają się do zabawy –mogą to być np.  plastikowe butelki, pudełko po jogurcie umyte, gazeta, ulotki, umyta puszka, pęknięte zabawki, artykuły po produktach do mycia, szklany słoik.  Na podłodze kładziemy kartki w kolorze np : żółtym, niebieskim, zielonym.  Jeżeli posiadamy worki w tych kolorach to jak najbardziej można użyć.  Rozsypujemy nasze „śmieci” i razem z dzieckiem odkładamy je na odpowiednią kartkę/ worek w zależności z jakiego jest tworzywa.  Jeśli już skończymy segregację to możemy ponownie wszystko rozsypać na podłodze, włączyć ulubioną piosenkę dziecka, przy której będzie tańczyło. Gdy ją zatrzymamy i powiemy np. plastik/szkło/papier/metal to dziecko bierze odpowiednie śmieci i kładzie na odpowiedni kolor kartki.  Zabawa trwa tak długo, dopóki wszystkie śmieci nie zostaną  posegregowane.

Warto dzieciom zwrócić uwagę, że  są odpady mieszane – czarny kolor pojemnika, oraz odpady BIO, czyli wszystkie resztki jedzenia, roślinność z ogrodu itp.-brązowy kolor pojemnika. 

Na dole strony-w plikach PDF znajdują się przykładowe obrazki odpadków. Dziecko może je wyciąć i spróbować posegregować do odpowiednich pojemników  i nakleić ( pojemniki w odpowiednich kolorach można dzieciom narysować na kartce, można wykorzystać kolorowe kartki ). 

3. Zabawa " Śmieciowy labirynt" -plik PDF z Internetu. 

Zadaniem dziecka jest odszukanie drogi  "śmiecia "do kosza, tak aby nie najechać na linie ;) 

 

4. Zabawa relaksacyjna „ Co to jest?”- rysowanie palcem na plecach 

Zabawa w parach. Dwie osoby rysują sobie nawzajem na plecach różne przedmioty i zgadują, co to jest. Zaczynają od prostych form, takich jak fala, piłka, choinka, serce, kwiatek, dom, przechodząc do trudniejszych – bałwan, ryba, samochód, człowiek, żaglówka.

 

5. Wspólna praca plastyczna " Coś nowego ze starego " ;) 

Z jednego z naszych „śmieci”( np. plastikowe opakowanie po jogurcie, butelka, rolka po papierze, puszka ) tworzymy coś „nowego”. Możemy ozdobić puszkę i przeznaczyć do przechowywania kredek. A może...ŚmiecioStworek??

Różne inspiracje znajdą Państwo na stronie : https://mojedziecikreatywnie.pl/kategorie/recykling/

Pamiętajcie ! Ogranicza Was tylko wyobraźnia a my liczymy na Wasze fajne pomysły a doskonale wiemy, że ich Wam nie brakuje :)

 

Miłej zabawy! 
 

P.S Dla chętnych dzieci podajemy link do interaktywnej gry, która sprawdzi naszą wiedzę. Czy na pewno dzieci wiedzą, do którego pojemnika należy wyrzucić odpadki?? ( Plik umieszczony za zgodą autora ) 

https://www.janauczycielka.blog/2020/04/akcja-segregacja-gra-interaktywna.html?spref=fb&fbclid=IwAR3H6SjwIOdfNfS82AAMa0SlLRxElLwIOzaQn-BbFqx7TMYHzE-jRORUOxU